Flaga Boliwii

flaga_boliwiiObecny kształt Flagi Narodowej Boliwii to wynik dekretu prezydenta Manuela Isidoro Belzu z 5 listopada 1851 roku. Flaga składa się z trzech, poziomych, równych części w kolorach (od góry) czerwonym, żółtym i zielonym, które symbolizują odpowiednio trzy królestwa: zwierząt, minerałów i roślin.

Dekret prezydenta Belzu nie przewidywał umieszczania we fladze Godła Narodowego, niemniej stało się to zwyczajem – godło umieszcza się w centralnym punkcie flagi, w polu żółtym.

Flaga bez godła nazywana jest Flagą Narodową. Flaga z samym godłem to Flaga Państwowa, zaś godło opatrzone dodatkowo w liście laurowe i oliwne tworzy Flagę Wojskową. Kolejna wersja flagi – miniatura Flagi Narodowej na błękitnym tle, z dziewięcioma mniejszymi gwiazdami symbolizującymi dziewięć aktualnych departamentów i jedną większą, symbolizującą utracony departament nadbrzeżny Litoral, to Flaga Morska.

 

Godło Narodowe Boliwii

godło boliwiiAktualne Godło Narodowe Boliwii powstało 17 sierpnia 1825 roku (następnie dwukrotnie modyfikowane). Motywy militarne symbolizują walkę o wyzwolenie z kolonialnej zależności od Korony Hiszpańskiej, andyjski kondor, zrywający się do lotu, oraz Flagi Narodowe, to symbol powstania nowego kraju. Za kondorem widać liście laurowe i oliwne – symbole zwycięstwa i pokoju.
Umieszczony w centrum godła, niebieski owal, zawiera skróconą nazwę kraju oraz 10 gwiazd, symbolizujących dziewięć aktualnych departamentów oraz dziesiąty, utracony na rzecz Chile departament Litoral, otwierający niegdyś Boliwii dostęp do morza – Boliwia nigdy oficjalnie nie zaakceptowała tej straty.
Wnętrze owalu przedstawia wschodzące słońce – źródło duchowości Boliwii, Srebrną Górę z Potosí oraz budynek Mennicy – symbole bogactwa mineralnego kraju. Na pierwszym planie widać drzewo chlebowe, snop zboża i białą alpakę – symbole bogactwa przyrody.

 

Kwiaty narodowe

Kantuta  boliwijskaPatujú Bandera i Kantuta Tricolor zostały ustanowione norodowymi kwiatami Boliwii na mocy dekretu z 27 kwietnia 1990 roku. Zgodnie z treścią dekretu kwiaty powinny być przedstawiane razem – gałązka Patujú odchylona w lewą stronę, a kwiat Kantuta w stronę prawą – jako symbole jedności regionów, grup etnicznych i kultur oraz bogacwa naturalnego Boliwii. Oba kwiaty zawierają kolory flagi boliwijskiej i symbolizują jedność górskiej i nizinnej części kraju (Kantuta występuje w górskich dolinach, Patuju rośnie na terenach nizinnych).